top of page

Dobre praktyki w opiece nad chorymi

na otępienie:

- otwieramy zamknięte drzwi organizując zajęcia chorym   na otępienie,

- w Akademii Opiekuna edukujemy Rodziny w zakresie     metod organizacji życia w obliczu choroby,

- czego Jaś się nie nauczył tego Jan nie będzie umiał –     kształtujemy przedszkolaków świadomych chorób          demencyjnych

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców. 

Krótki opis:

Otwieramy zamknięte drzwi! Projekt dedykowany Osobom z chorobami otępiennymi, samodzielnym w zakresie zaspokajania potrzeb higienicznych, nieagresywnym. Przyjęcie w oparciu o wywiad psychologa z opiekunem. Uczestnik raz w tygodniu bierze udział w zajęciach. Zajęcia trwają 8 tygodni. Ilość uczestników w ciągu dnia – 10 osób. W ciągu tygodnia – 50 osób. 6 cykli. 

Akademia Opiekuna. 10 – godzinne warsztaty „Organizacja opieki nad osobą z chorobą otępienną”. 15 warsztatów. W warsztacie bierze udział 20 pełnoletnich opiekunów. Decyduje kolejność zgłoszeń. 
Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał – psycholog wyjaśnia w przedszkolach „Dlaczego Babcia wkłada majtki do lodówki?”

 

Pełny opis projektu:

Otwieramy zamknięte drzwi Osobom z otępieniem pozostającym pod opieką osób mieszkających na terenie dzielnicy Ursynów. 
Korzyści dla Uczestników: zapobieganie izolacji społecznej, integracja społeczna, stymulacja funkcji poznawczych, aktywizacja, poprawa jakości życia.
Korzyści dla Opiekunów: identyfikacja komfortowych dla chorych obszarów do działania, rekomendacja dobrych praktyk, swoboda w dysponowaniu swoim czasem, zapobieganie izolacji zawodowej i społecznej, poprawa jakości życia.
Uczestnik ma możliwość wzięcia udziału w ośmiu spotkaniach.

 

Akademia Opiekuna ma na celu wsparcie w świadomym i skutecznym pełnieniu roli opiekuna osoby z chorobą otępienną. W trakcie warsztatów zapoznamy opiekunów z problematyką chorób otępiennych, możliwymi sposobami adaptacji do nowych wyzwań jakie stwarza choroba, możliwości organizacji czasu wolnego chorym, możliwości radzenia sobie ze stresem.
Korzyści dla chorych i opiekunów: zgodnie z uznaną zasadą dotyczącą optymalnej opieki: im spokojniejszy opiekun tym spokojniejszy podopieczny. Spokój niesie wiedza i możliwość przewidywania przyszłych zdarzeń w oparciu o posiadane informacje. Wyedukowany opiekun będzie mądrze reagował na zachowania właściwe dla poszczególnych etapów choroby i będzie eliminował ze zbioru zachowań działania przynoszące odwrotną od zamierzonej reakcję. Dzięki w/w jakość opieki jak również komfort psychiczny obu stron będą miały możliwość kształtować się na oczekiwanym poziomie.

 

Czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał i z tej przyczyny chcemy kształtować dobre podejście od najmłodszych lat w drodze szerzenia wiedzy na temat chorób Babć , Dziadków, Krewnych, Znajomych poprzez omówienie przez profesjonalistę oraz udostępnienie uznanej na świecie pozycji książkowej wyjaśniającej dzieciom chorobę Alzheimera. Korzyścią dla dzieci jest eliminacja potencjalnych lęków jakie niesie izolowanie od problemów i tym samym eliminowanie w dzieciach naturalnej otwartości na nieznane. Dzięki edukacji najmłodszych, wykorzystując ich naturalną zdolność do adaptacji do nowych zdarzeń oddziałujemy pośrednio na dobre postawy Rodzin i kształtujemy świadomych ludzi, którzy w przyszłości będą decydować o formach opieki dla niektórych z nas.

 

bottom of page